Tähtvere Tantsukeskuse andekas ja armas vilistlane Eleri Laanemets on tänaseks Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia tantsukunsti eriala 2. aasta tudeng. Et paljudel noortel on lähenemas kooli lõpetamised ja ees ootamas olulised otsused tuleviku osas, jagab Eleri tantsublogis oma kogemusi – millised olid sisseastumiskatsed tantsukunsti erialale, milline on tantsuüliõpilase igapäevaelu, tulevikuplaanid jne. Ükskõik, mis eriala aga valituks osutub või mis tulevik toob, soovitab Eleri: “Naudi ja tee seda, mis on Sulle hingelähedane”.

Head lugemist! 

Kui kaua oled tantsimisega tegelenud?
Minu tantsutee algas juba lasteaias ja on saatnud mind tänaseni. Loodetavasti saadab veel mitmeid mitmeid aastaid edasi ka!

Mõned mälestused, mõtted seoses Tähtveres tantsimisega?
Mäletan väga täpselt kõiki esinemisi ja emotsioone, mida Tähtveres tantsides kogesin. Nii naljakas, kui see ka pole, üks kõige eredamaid mälestusi on 2013. aasta sügise sisseastumiskatsete päevast, kus oli minu esimene kokkupuude Tähtvere Tantsukeskusega. Maarja tegi sellist naiselikku street koreograafiat ja see oli esimest korda elus, kui sellist stiili tantsisin. Tundsin ennast nagu elevant portselanipoes, aga oi, kui tore oli teada, et mingisugust potentsiaali minus ikkagi nähti ja sain Tähtpere osaks! 🙂

Kui ammu teadsid, et soovid saada tantsijaks? Kuidas sündis otsus minna Viljandisse tantsu õppima? 
Tantsijaks saamise soov tuli umbes 6.-7. klassis, sel hetkel teadsin ka seda, et tahan gümnaasiumi lõppedes tantsu põhjalikumalt edasi õppida. Algselt ei teadnudki, kas minna TÜ Viljandi Kultuuriakadeemiasse, Tallinna Ülikooli või hoopis välismaale. Kuna gümnaasium lõppes niivõrd ruttu, otsustasin ikkagi kodumaa kasuks. Käinud ära katsetel, teadsin, et Viljandi on minu jaoks ideaalne koht, kus oma ülikooliaastad veeta.

Millised olid sisseastumiskatsed?
Pingelised ja väsitavad! Sisseastumisel pannakse tantsijad ikka korralikult proovile. Kolme päeva jooksul jõudsin lihased nii nuudliks tantsida, et ei tea, kas pärast seda enam sellist tunnet mäletan. Meid pandi proovile rütmis ja koordinatsioonis, kaasaegses tantsus, eesti tantsus, fitnessis, teiste tantsijate õpetamises, etenduste analüüsimises jms.

Millised näevad välja Sinu koolipäevad Viljandis?
Üldiselt algavad koolipäevad kella 9-10 ajal, päeva jooksul on tavaliselt vähemalt kaks kuni kolm praktilist tundi ehk tantsutundi (1,5h üks tund) ja üks kuni kaks tundi teoreetilist õppimist. Õppeainete hulka kuuluvad nt. rütm, kaasaegne tants, (kontakt)improvisatsioon, ballett, moderntants, tantsuajalugu, tantsukompositsioon, hääletöö praktika, eesti tants, painduvustehnika alused, anatoomia jpm. Lisaks üldained, nt. kultuuri- ja kunstiajalugu, filosoofia, semiootika, arengupsühholoogia.

Kui veab, siis kutsutakse ka kaasõpilaste poolt lavastustesse tantsima, mis tähendab, et vahepeal võib olla tohutult palju erinevate lavastuste proove. Lisaks annan alates jaanuarist tantsutunde Viljandi Maerobic tantsustuudios, mis tähendab, et pärast koolitunde, lavastuste proove ja trenne on päev ametlikult läbi umbes kell 20-22 ning saab hommikul samamoodi jätkata. Aga ausalt on päevi, kus ka varem koju jõuan! 😀

Mis on parim asi tantsu õppimise juures?
See, et saan õppida midagi, mida üle kõige armastan ning saan seda teha iga päev!

Mis on kooliajal osutunud kõige raskemaks?
Esimene aasta oli füüsiliselt väga raske, kuna keha ei olnud algul harjunud iga päev nii suure füüsilise koormusega töötama. Arvan, et kõige raskem ongi see moment, kui oled üleväsinud ja tead, et ees ootab veel terve nädal erinevaid tantsutunde ning pead kusagilt leidma selle jõu ja energia, et minna ja teha kõik korralikult ära. Aga see tunne, kui saadki kõigega lõpuks hakkama ja tuleb see üks-kaks puhkepäeva – ma ei oska seda tunnet sõnadega kirjeldada!

Mida soovitaksid neile, kes mõtlevad samuti tantsuhariduse omandamise peale? Kuidas valmistuda sisseastumiskatseteks?
Soovitan Sul oma otsuses 100% kindel olla. Võib ju mõelda, et mis see tantsimine siis ära ei ole, neli aastat kulgeb kiiresti, saab paberi kätte ja oledki professionaalne tantsija valmis. Tegelikkuses pead Sa seda tõesti südamest tahtma, et jõuda teha kõike, mis selle erialaga kaasas käib. Usun, et see käib tegelikult kõige kohta elus – kui ikka ei meeldi, siis ega kaua ei jaksa ka.
Kuna sisseastumiskatsed toimuvad tavaliselt juuli teisel nädalal (sel aastal 10.-12. juuli!), siis soovitan enne seda lihtsalt teha trenni, ükskõik kas kõndida, joosta, tantsida – kõik sobib, seni kuni liigud! Kuna katsetel pead esitama soolokava, siis kindlasti harjuta seda (eriti kui Sa varem pole soologa esinenud), mõtle kõik enda jaoks läbi, aga samas ära mõtle üle.

Millisele inimesele võiks Viljandi ja tantsukunsti eriala sobida?
Kui Sulle meeldivad positiivsed inimesed, vaba keskkond ja tantsimine, siis kindlasti on Viljandi ja tantsukunst väga sobilik valik!

Millised on Sinu plaanid tulevikuks?
Kindlasti loodan 2019. aastal kooli edukalt lõpetada. Kooli lõpetades saame tantsuõpetaja kutse ning lisaks saab teha ka koreograafi lõputöö. Loodan osaleda tantsijana võimalikult paljudes projektides ja lavastustes, õpetada erinevates tantsustuudiotes erinevas vanuses tantsuarmastajaid. Kindlasti tahan ka välismaal ennast tantsuliselt täiendada.

Oled nüüd paar aastat näinud Tähtvere tegemisi distantsilt, millised on Sinu muljed, mõtted?
Mul on nii hea meel, et tantsijad, kes olid Tähtveres juba ammu enne mind, tantsivad seal siiani ning et nii palju uusi liikmeid on Tähtperes juures. Juba see kinnitab, et tegemist on suurepärase tantsuperega! Kuigi ma ise õpingute tõttu hetkel Tähtveres tantsida ei saa, elan siiani kõigile gruppidele alati sajaga kaasa. No nii vinged kavad ja järjest vingemaks lähevad! Endiselt ei suuda uskuda, kuidas saab Tähtvere treeneritel nii palju lahedaid ja unikaalseid ideid tekkida ja kuidas nad need ideed suudavad tantsijatega koos ellu viia.

Üks soovitus selle aasta gümnaasiumilõpetajatele? 🙂
Eksamite tulemused pole ausalt nii olulised, kui Sa praegu arvad. Kui läks hästi, super, kui ei, ikka super, sest elu läheb edasi ja veel vägevamalt, kui Sa oodata oskad. Naudi, tee seda, mis on Sulle päriselt hingelähedane ja ole koos inimestega, kes Sind päriselt õnnelikuks teevad!

Seoses rahvusvahelise tantsupäevaga (29.04) uurisime tantsukooli õpilastelt, mis on see, mida nad tantsu juures eriti armastavad. Umbes 100 tantsijat vastasid küsimusele “Miks  ma tantsin?” ning panime vastused üles ka tantsukooli fuajeesse, et üksteist inspireerida. Täna jagame osasid tantsijate mõtteid ka blogis. Soovitame lugeda – ideaalne meeldetuletus, miks tantsimine on imeline 🙂

Vastusest tuli välja, et tantsimine on näiteks:

  • enesearendamine, eneseteostamine, eneseületamine
  • perekond, sõbrad, tuttavad, hea seltskond
  • füüsiline koormus ja enese vormis hoidmine
  • loovus ja eneseväljendus
  • rõõmuallikas
  • kirg
  • osa elust, “teine viis hingamiseks”
  • ja palju palju muud

Vastuseid näitasid, kui oluline roll on huviharidusel noorte elus ja arengus. Oli inspireeriv näha, kuidas õpilased enda jaoks tantsu mõtestavad ning kasutavad tantsuga seotud oskusi, teadmisi, tutvusi mitmetes eluvaldkondades. Nt. ühe ilusa mõttena kumas mitmetest vastustest, et tantsimine on viis, kuidas tulla toime muremõtetega ning saada ellu positiivseid elamusi. Üks tantsija tõi välja, et ärevas olukorras mõtleb ta enda rahustamiseks õpitud tantse läbi, teine aga seda, kuidas tantsimine aitas tal toime tulla igatsusega oma lähedase inimese vastu. 

Tantsimiseks on erinevaid põhjuseid ning kõik neist on suurepärased. Head lugemist ja head tantsimist! 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

Treeneri teisipäev on rubriik, mille kaudu saate tuttavamaks meie ägedate treeneritega. Küsimusi esitavad õpilaskogu liikmed.

Täna on teie ees Maris Kahre, contemporary grupi andekas juhendaja.

Head lugemist! 🙂

Esimene mälestus Tähtvere Tantsukeskusest/Tähtvere tantsijatest?

Ma ei mäleta, mis aastal see oli, kuid nägin ühte hip-hop formatsiooni videot EDO võistlustelt. See tants seal videos oli lihtsalt nii hea! Ma ei saanud aru, kuidas ma veel Tähtvere Tantsukeskusest kuulnud polnud. Eks see ilmselt oligi algus ja nüüdseks vallutab Tähtpere ju igal pool.

Millega meeldib Sulle peale tantsimise veel tegeleda? Mõni salajane hobi? Kirg?

Mulle meeldib õmmelda ja süüa teha. Ilmselt ei ole just kõige salajasemad hobid, aga näiteks disco kostüüme olen ma juba ligi 6-7 aastat õmmelnud. Armastus kokkamise vastu on viimase kolme aastaga järjest rohkem hoogu võtnud.

Kui võidaksid homme miljon eurot, siis mida sellega teeksid?

Miljon eurot on nii suur summa! Ostaksin auto, paar korterit, maksaksin vanemate majalaenu ära ja investeeriksin kuskile. Pärast seda üritaksin ilmselt ikka sama kokkuhoidlik olla, kui ma praegu olen (aeg-ajalt üksikute internetishopingu pursetega).

Kas Sinu lemmiktantsustiil ja lemmikmuusikastiil on omavahel seotud/üksteisest sõltuvad?

Enamus ajast kuulan ma muusikat nii, et samal ajal mõtetes tantsin selle muusika järgi. Seega võiks öelda, et nad on omavahel vägagi seotud. Tegelikult ei olegi oluline muusikastiil. Mind tõmbab muusika juures kas väga hea biit või väga hea sõnum. Kui need kaks on koos, ei suuda ma vastu panna selle järgi tantsimisele. Hea näide on minu eelmisel aastal tehtud tantsu laul (Macklemore – The end (budo remix)), siiani külmavärinad. Kuulake seda laulu mitu korda, et kõigepealt laulusõnadele mõelda ja siis kuulata muusikat seal taga.

Kuidas Sa ennast treenerina kirjeldaksid?

Üks minu grupi tantsija kirjeldas mind kunagi kui „väga veidrat, aga väga entusiastlikku treenerit, kes oma pehmusega päästab maailma.“ Tahaksin loota, et olen inspireeriv, toetav ning alati proovilepanev. Mulle väga meeldib oma õpilasi mugavustundest välja tuua, sest sellistel hetkedel õpivad nad kõige rohkem.

Mis on Sinu lemmikrämpstoit?

Kas jäätis on rämpstoit? Kui saaksin elu lõpuni ainult ühte asja süüa, siis oleks selleks jäätis. Tegelikult natuke liiga tihti leian ennast ka krõpsu söömas.

Milline näeb välja loominguline protsess Sinu töös? Kas koreograafia välja mõtlemine on pigem lihtne või raske?

Visualiseerin, katsetan, improviseerin ning siis istun mõnda aega põrandal, sest ma pole millegagi rahul. Tegelikult tuleb mul koreograafia välja mõtlemine üsna kiirelt ja lihtsalt, aga raskusi on seda lõpuni tervikuks kuulutada, sest alati saaks olla parem.

Millised õpilased Sind inspireerivad?

Täis kirge, tahtejõudu ja alati valmis sära silmis uusi teadmisi omandama.

Mis nõuandeid annaksid inimestele, kes ei julge tantsimisega alustada, aga soovivad seda teha?

Mida on Sul kaotada? Ma ei ole kunagi kohanud ühtegi tantsimisega tegelevat inimest, kes ütleks, et ta natukenegi kahetseks tantsima hakkamist. Ja ma olen kohanud väga palju inimesi, kes on tee tantsuni leidnud alles hiljemas eas. Näiteks praegugi õpib tantsukunsti erialal päris mitu inimest, kes on juba enne mingit muud eriala õppinud ning nüüd hiljuti avastanud, et neid väga huvitab liikumine. Elu on lühike, tee, mida tahad – vahet pole, mida arvavad teised. Ära ole kunagi see inimene, kes seisab ise oma soovidel ees.

 

Kolmapäeval, 31. mail kl 18.30 ootame kõiki tantsusõpru Tähtvere Tantsukeskuse kevadkontserdile!

Kontsert toimub Eesti Põllumajandusmuuseumi väliareenil (Pargi 4, Ülenurme vald).

Näha saab hoogsat kokkuvõtet meie hooajast, sealhulgas võistluskavasid, mis pälvinud tunnustust eestisisestelt ja rahvusvahelistelt võistlustelt. Laval ka esmaettekanded nii väikestelt kui suurtelt – lisaks tantsukoolile tulevad esinema meie beebikooli pisikesed tantsijad ning täiskasvanud, kes osalevad tantsulistel kursustel.

Õhtujuht on Koolitantsu festivalilt tuntud suurepärane Aleksandr Žemžurov. Kohapeal avatud kohvik ning vahvad tegevused lastele.

Pilet eelmüügist 7 eurot (kuni 30.05 või kuni kohti jätkub). Kohapealt 12 eurot (ainult vabade kohtade olemasolul).

Pileteid saab soetada alates 02.05 Tähtvere Tennise- ja Tantsukeskuse administraatori käest.

NB! Kuna tegemist on väliüritusega, palume riietuda vastavalt ilmale ning vajadusel võtta kaasa soojad riided, et hoolimata ilmast saaksite kontserti nautida. Muidugi loodame, et ilmataat rõõmustab meid ilusa õhtuga! 🙂